YAPAY DÜNYA-WESTWORLD

Bilim kurgu dizi veya film severler tam size göre bir içerik geliyor. İzlediğinizde nefesinizi kesecek bir bilim kurgu dizisi Westworld... Yapay zekanın düşünüldüğü kadar işleri kolaylaştırmadığını izlerken göreceksiniz. Çarpıcı sahneleri ve replikleriyle zihninizi zorlayan bir dizi.

 0
YAPAY DÜNYA-WESTWORLD

Bilim kurgu dizi ve film sevenler ekran başına...

Nefesinizi kesecek bir dizi. Bilim kurgu türünde bir başyapıt olan Westworld hakkında özellikle hayranları Westworld gerçek olabilir mi ve Westworld gerçek mi gibi sorular sormaktadır. Peki Westworld dizisinin konusu nedir?

İnsanların aslında yasal olarak yapamadıkları şeyleri yapmak için para ödeyerek geldikleri yapay bir dünya Westworld. Bu dünyanın içerisinde bilinçsizce aynı günü yaşayan aynı replikleri tekrarlayan robotlar mevcut. Westworld dünyasındaki simülasyon karakterler, günlük işlerini yaparken hiçbir şekilde varlıklarını sorgulamamaktadır. Bir simülasyon içinde yaşadıklarının farkında olmayan karakterler kendilerini gerçek dünyada gibi görür. İzlerken, böyle bir durumda yaşadığımız durumun gerçek mi yoksa simülasyon mu olduğunu ayırt etmemizin mümkün olmadığını düşünüyor insan zaman zaman. Sahneler, replikler, karakterlerin kendinen oldukç emin yaşantıları o kadar gerçekçi ki... Çarpıcı bir çok sahne yer alıyor dizide. İnsanların robotlara her istediklerini yapabilecekleri, örneğin onları öldürebilecekleri ve istismar edebilecekleri bir dünya. Konusu itibariyle oldukça karanlık. Robotlar ise tamamen insanların emrinde. Ama bir hata sonucu bilinç kazanmaya başlayan bazı robotlarla işler değişmeye başlıyor. Dizi buradan itibaren sürükleyici bir hal alıyor. Bu kadar spoiler yeter :)

Westworld, HBO kanalının Game of Thrones’dan sonraki en iddialı yapımı. Yüksek bütçelerle çekilen bir dizi. Dizinin ilk sezonunun HBO’ya maliyeti 54 milyon dolara mal olduğu söyleniyor.İlk sezondaki bölümler ise 12 milyona yakın kişi tarafından izlendi. 1. ve 2. sezon 10'ar bölümden, 3. sezon ise 8 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 1 saat şeklinde çekilmiş. (Ama izlerken 10 dk gibi geçiyor :) ) Şu tarihlerde dizinin 4. sezonu yayınlanıyor. İnternetteki bazı sitelerde diziyi bulabilirsiniz. Araştırdığınızda bir çok yazı ve video da bulabilirsiniz. Ama sizlere tavsiyem önce diziyi izleyin sonra araştırıp dizi hakkındaki yazı ve videolara bakın. Çünkü taşlar ancak o zaman oturuyor. Diziyi izlerken fark etmediğiniz bir çok detay hakkında çekilmiş açıklayıcı video ve yazıyla kafanızda netliğe kavuşuyor. Farkındalığı ve zihni zorlayan, izleyiciyi düşündüren bir dizi. Çekimleri de oldukça kaliteli.

Bilim kurgu sevenler veya etkileyici-düşündürcü dizi ve film severler kesinlikle kaçırmamanız gereken bir dizi. 

İzleyeceklere şimdiden İyi Seyirler :)

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow