Yapay Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Şeker yerine kullanılan yapay tadlandırıcıların oldukça zararlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sukraloz, Aspartam, Asesülfam-K ve Sakarin, şeker yerine kullanılan yapay tatlandırıcılardır. Şimdi bunun zararının neden ortaya çıktığı meselesine ve alternatif seçeneklerinin ne olduğunu inceleyelim.

 0
Yapay Tatlandırıcılar Zararlı mı?
Yapay tadlandırıcı örneği
Yapay Tatlandırıcılar Zararlı mı?

Weizzman Enstitüsinin bu konu üzerinde ki araştırması fareler üzerinden yapılmış. Farelere içmeleri için su, şekerli su ve sakarin içeren su verilmiş. Sakarin içeren suyu içen farelerde su ve şekerli su içen farelere göre daha fazla glukoz toleransı geliştiği tespit edilmiş. Glukoz toleransı da diyabetin başlangıcına önayak olur. Daha sonra sakarin içen farelerin biyomu sağlıklı ve steril farelere aktarıldığında da, o farelerde glukoz intoleransı geliştiği tespit edilmiş.

Bunun sebebi şu şekilde açıklanabilir. Görünen şu ki bazı bağırsak bakterileri, tatlandırıcılar karşısında, iltihabi bir tepkiyi tetikleyen ve sonrasında da obezite ve diyabete neden olan kimyasalların yayılmasını sağlıyor.

Şekere alternatif olarak kullanabileceğimiz yiyecekler de var elbette. Bal ve agave şurubunu şeker yerine kullanabiliriz. Ancak yine de bunların da şeker kadar vücuda kötü etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Belki de şekere alternatif bir şeker aramak yerine tatlının yerine koyacağımız alternatif yiyecekleri düşünmeye başlamalıyız. Çünkü şekeri kesmek ve tatlıdan uzak durmak günlük hayatta sanıldığı kadar kolay değildir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow