Yapay Zeka Nedir

Yapay zekanın tanım teknoloji geliştikçe değişmektedir. Ancak geneli itibariyle bir bilgisayar ve bilgisayar kontrollü robotun, akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirebilmesi yeteneğidir.

 0
Yapay Zeka Nedir

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekanın tanım teknoloji geliştikçe değişmektedir. Ancak geneli itibariyle bir bilgisayar ve bilgisayar kontrollü robotun, akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirebilmesi yeteneğidir. Bunlar; düşünme, hareket edebilme, anlam keşfetme, akıl yürütebilmek gibi sıralayabiliriz. Yapay zeka çalışmaları sıklıkla insanın düşünme yolları taklit edebilecek düzeyde yapılan robotik çalışmalardır. Ancak bununla sınırlı değildir. Öğrenebilen ve gelecekte insan aklından bağımsız olarak işlevlerini yerine getirebilecek yapay zeka çalışmalarına yönelimler bulunmaktadır.

Yapay zeka pek çok alanda kendini göstermektedir. Örneğin; mevcutta kullanmış olduğumuz online dizi-film platformlarında izlemiş olduğumuz içeriklere istinaden yeni önerilerde bulunmaktadır. Veya kullanılan uygulamalarda, web sitelerinde kullanılan sohbet robotları, müşterilerin sorunlarını daha hızlı anlayarak daha verimli çalışmak adına yapay zekadan yararlanmaktadır.

Yapay zeka günlük hayatımızda bir insanın yapabileceği işleri daha fazla veri ile daha hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olarak hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Yapay zekâ; dil çevirileri, öneri sistemleri, navigasyon, sağlık hizmetleri, e-ticaret gibi birçok alanda uygulamalarıyla günlük hayatımızda yer almaktadır. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow