Yarınlar Diyorsun Da!

Geri Dönüşümün Önemi

 0
Yarınlar Diyorsun Da!

Geçen akşam çok sevdiğim bir kardeşim beni ziyarete geldi.Muhabbet sohbet derken bak ne öğrendim sana da anlatayım..

“Tıbbı atık geri dönüşüm firması” var kendisinin.Duyunca insan bi irite olmuyor değil hani!

Hastanelerde "evsel atık””tıbbı atık" yazılı çöp bidonları geliyor aklına hemen değil mi?Ne oluyor bunlar,nerede toplanıp imha ediliyor? diye sende düşünmüşsündür benim gibi.

Meğer bizim kız topluyormuş bunları :)

Özel yada devlet hastaneleri,diş hekimleri,özel poliklinik,muayenehane aklına neresi gelirse.Bunları toplamak için bir de para ödüyormuş kilosuna.Ne ilginç(!) Sağolsun site yönetiminde çalışan personeller çöplerimi toplasın diye ben aidat öderken,onlar çevreye faydalı bir iş yapmaya çalışması şöyle dursun,bir de üzerine para ödüyor!

Serde merak var elbet..Eee dedim bu ödeyeceğin tutarı kim belirliyor.Dedi Belediye ihaleye açıyor.Belediye bu işin neresinde?Topladıkları atığı dönüştüren fabrika,tamamen belediye iştiraki olduğundan rakamı o belirliyor dedi.hımm…bitti mi bitmedi!Götürdüğü atıkların toplam bedelinden de bir yüzde ödüyormuş fabrikaya..Hoş dönüşen bir şey de yok ortada..yıllardır depoluyormuş,maliyetli demek!Biz ancak ondan kaçarız çünkü!

Bu geri dönüşüm işleri bizim memlekette pek benim istediğim gibi ilerlemiyor.Evet benim..Yazdıklarım,düşündüklerim!

Bekarken kâğıt sarmadı,yağ işine girdim bir dönem:) çok takıntılıyım geri dönüşüm işlerine..

Deniz kıyısında oturmak,sabah yosun kokusuyla uyanmak,başka bir bilinç aşılıyor insana.Allah var şu anda kıyılarımız, o zamandan daha iyi durumda..neyse..

Evde kullanılan kızartma yağlarını toplamaya başladım ufak ufak.Lavabodan dökülen;her sabah yüzümüzü yıkadığımız denizi yavaş yavaş zehirleyen,kızartma yağları..

Bu yağlar bir şekilde toplanıyor ve geri dönüşüme faydalı hale getiriliyor.Hitler filmlerinde olduğu gibi.. Yağlar süzülüp,içlerine bazı kimyasallar karıştırıldıktan sonra kalıp sabuna dönüştürülüyor biliyor musun?Bize kilometrece uzak bir geri dönüşüm fabrikası topluyordu o zaman.Nakliye işi çok masraflı bir eylem olduğundan,belli bir litreye ulaştığında ancak gelip alabilirim dedi firma yetkilileri.Bir kaç kez sevkiyat da yapabildik;ama nasıl,bir de bana sor.Para almış mıydım geçmiş zaman hatırlamıyorum,ama almamışımdır sanmam.Arkadaş ben bütün apartmandan,siteden hatta mahalleden topluyorum bu yağları da,sen dönüştürdüğün üründen para kazanmana rağmen gelip almıyorsun?!

Sonraları neden bu yağların sokak aralarında bir dönüşüm kutusu yok,hatta OLMALI!diye yazsam da birkaç yere ,nafile!!yanıt alamadım..Aylarca,yıllarca uğraştım fakat bir standarda ulaştıramadım.Yağları biriktirmek,bunu evlerde depolamak zor geldi insanlara bir süre sonra.En sonunda ben de yıldım,bıraktım…

Yarınlar yarınlar diye ağlaşıyoruz ya lafta;çocuklarımıza,torunlarımıza neleri emanet bırakıyoruz hiç düşünmeden oysa!

Ülkemizde çıkan doğalgaz ve dağıtımı konusunda yeni aşamalar kaydedildi,biliyorsun.Haberler güzelleşiyor;yine aynı sebeple kurulan doğalgaz tesisinin yanına gübre fabrikası kurulduğunu biliyor musun?Çünkü doğalgazın da bir kısmı atık,o atıl atık da gübre olarak değerlendiriliyormuş meğer,ne güzel :)

Tüketmek kolayken dönüştürmek bir şekilde zor!!Kapıları kapalı!!Ulaşılabilirliği tartışmalı!!

Bugün dönüştürülebilir enerjiden bahsederken,hala yağların o lavabo deliklerinden denize karışması,üzgünüm kanımı donduruyor!!

Yine görüşelim.

Şeyh Edebali'nin duası ile “İnsana rast gelesin!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Oyslem Yazmayı,başına buyruk gezmeyi,kitap okumayı ancak okuduğumu hemen unutmayı ve yemek yemeyi severim.Gündemi takip etmem,kendim belirlerim :)