Yaşam Nasıl Başladı?

Dünyamızda yaşam nasıl başladı? Stromatolitler Nedir?

 0
Yaşam Nasıl Başladı?
Yaşam Nasıl Başladı?

"Dünyamıza Su Nereden Geldi? " Tıkla öğren

Su olmasaydı yaşamdan bahsedemeyiz. Yaşam olmadan da fosil yakıtlardan bahsedemeyiz. Dünyanın coğrafyasını kökünden değiştiren yaşam olmadan bildiğimiz yaşam olmayan gezegenlerden bir farkımız olmazdı.

1969’da Meksika’ya bir meteor düşmesiyle analiz ediliyor. Bütün bu analizlerin sonucunda meteorun içinde az miktarda amino asit bulunuyor

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler Dünyada yaşayan her şeyde bitkilerde, hayvanlarda bulunuyor. Yani amino asitler olmadan yaşamdan bahsedilemezdi.

Bu bulgudan öncesinde bilim insanları aminoasitlerin dünyada kimyasal reaksiyonlarla meydana geldiğini düşünüyordu. İşte bu bulgu tüm algıyı değiştirdi. Yaşamın yapıtaşı uzaydan gelmişti. İşte yaşamı da başlatacak olan bu uzaylılardı.

Yaşam için oksijen gereklidir. Oksijen bundan 3.5 milyar yıl öncesine kadar olmayacaktı. Evet su vardı fakat dünyanın atmosferi dengesizdi. Çoğunlukla karbondioksit, sülfür, sülfürik asit ve azot barındırıyordu. Çok sert şartlar sebebiyle ancak 3.5 milyar yıl önce belli bir dengeye gelecekti.

Stromatolitler Sayesinde

Stromatolitler dünyada bulunmuş en ilkel ve ilk yaşam formlarıdır. Milyonlarca mikroskobik organizmadan oluşurlar ve 3.5 milyar yıldır varlar.

 Bu stromatolitler öncesinde suda çokça bulunan çok önemli mikroplardan oluşmuştur. Yani Siyanobakterilerden. Siyanobakteri dendiğinde bakteriler de işte bu stromatolitleri oluşturarak dünyanın kaderini değiştireceklerdi. Çünkü çok çok önemli bir yetenekleri vardı. Oksijen üretebiliyorlardı. Oksijen üreten birer fabrika gibiydi her biri. Siyanobakterilerin oluşturduğu oksijenler önce suya, oradan da buharlaşma ile atmosfere doğru yol alıyorlardı.

Siyanobakterilerden önce sülfürden enerji alan yaşam formları da mevcuttu ve işte siyanobakterinin ürettiği oksijen çok zehirliydi. O nedenle dünyayı kökünden değiştirerek milyonlarca yıl boyunca trilyonlarca ton oksijeni atmosfere yayarak bugün soluduğumuz oksijeni üretiyorlardı.

Oksijenle dolan dünya atmosferin de artık yaşamın oluşması için artık her şey hazırdı.Dünyanın coğrafyası tamamen değişecek, bitkiler tüm kara oluşumunu yayılacak ve milyarlarca yıl içinde bugün kıtaların altında bulunan organik kalıntılara dönüşecekti.

Stromatolitler, siyanobakterilerden oluştu. Organik oluşumlar. Peki stromatolitler nasıl oluştu? İnorganik maddelerden organik maddeler nasıl ortaya çıktı? Bu soruların kesin bir cevabı olmayan sorular bunlar fakat birkaç teori ve birkaç deney mevcut. Bunlardan bazıları: Fox deneyleri, Miller Deneyleri, Eigen hipotezi, Derin deniz sıcak su kaynağı teorisi ve Wachtershauser’in hipotezi…

Özetlemek gerekirse  bildiğimiz kadarıyla yaşamın temelleri bu şekişde atıldı. Bildiğimiz kadarıyla diyorum çünkü yarın çok başka bir yerden çok başka bir kanıt tüm bilinenleri yalanlayabilir. Bilimin de olması, izlemesi gereken yol tam olarak budur.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow