Yemek Yedikten Sonra Uyumak Kötü Mü?

Bu doyurucu ama rahatsız edici deneyimin ardından, derine dalacağımı ve sık sorulan soruya yanıt bulacağımı düşündüm: Yedikten sonra uyumak kötü mü?

 0
Yemek Yedikten Sonra Uyumak Kötü Mü?

Yemek ve Uyuduğunuzda Ne Olur

Yemek yedikten sonra dinlenmek uygun gelse de, bu vücudunuz için büyük bir hayır-hayır dır.

Uyuduktan sonra yemek yemeyle ilgili sorun, vücudunuzun yiyecekleri dik konumda sindirmek için en rahat olmasıdır, bu da yiyecekleri kolayca emmesine izin verir.

Yemek yedikten sonra uyumak, sindirim süreciyle karışacak ve bu da bir dizi sindirim hastalığına yol açabilir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD)

Yanlış sindirimlerle birlikte mide asidinin yukarı çıkmasını sağlayan ve boğazınızda yaşayabileceğiniz yanma hissini yaratan Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD) gibi hastalıklar gelir.

Sonuç olarak, yedikten sonra uyumak sindirim sorunlarına neden olur çünkü dik pozisyonda değilsiniz, bu da vücudunuzun yiyecekleri sindirmesi için tercih edilen yoldur. Yemek yedikten sonra sürekli uyursanız, muhtemelen bir dizi sindirim sistemi hastalığına yol açabilir.

Sorun akşam yemeğinde değil, sorun gece geç saatte atıştırmayla ilgili.

Benim gibiyseniz, yatmadan hemen önce biraz aç hissetmeye başlayabilirsiniz. Uzun bir iş gününden sonra, yapmak isteyeceğiniz son şey, başka bir bütün öğün pişirmektir - hazırlaması uzun sürmeyen ve açlık sancılarınızı tatmin eden bir şeyler yemek çok daha kolaydır.

Bu genellikle hızlı karbonhidratlar ve cips veya artık pizza gibi sağlıksız yağlar şeklinde gelir. Bu hızlı düzeltmeler, kalori alımınızı artırmanın kesin bir yoludur - kilo vermek istiyorsanız izlenmesi gereken bir şey.

Yedikten Sonra Ne Kadar Uyumalısınız?

Artık yemekten sonra uyumanın dezavantajlarını ve bunun sindirim süreciniz üzerindeki etkisini bildiğinize göre, cevaplanacak tek soru yatmadan kaç saat önce yemeyi bırakmanız gerektiğidir.

Önerilen süre yaklaşık iki ila dört saattir. Bu, vücudunuza yiyeceği dik pozisyonda sindirmek için yeterli zamanın yanı sıra midenizde büyük bir yemekle uzanma hissini ortadan kaldıracaktır.

Uyumadan Önce Alabileceğiniz Atıştırmalıklar

Ancak bazen akşam yemeğinden birkaç saat sonra hala açsınız. Durum buysa, sadece açlık seviyenizi doyurmak için hafif bir şey bulundurmak iyi bir fikirdir.

Lezzetli tadı (çok lezzetli yemeklerin hayranı değilseniz)

Öyleyse hamburger ve pizza gibi yağlı, yağla dolu yiyecekleri alın - bunlar bir sürü istenmeyen kalori ekleyecek ve vücudun sindirmesi son derece zor olacaktır.

Süzme peynirli tam tahıllı kraker gibi bir şey, uyku öncesi atıştırmalıklar için mükemmeldir. Açlığınızı giderir, kolayca sindirilebilir ve sağlıklı bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır.

Daha çok mısır gevreği hayranıysanız, bir kase tam tahıllı gevrek ve biraz süt içebilirsiniz. Daha fazla kalori olduğundan ve insülin seviyenizi yükselttiğinden ilave şekerle doldurulmuş tahıllardan kaçınmaya çalışın.

Daha İyi Uyumanıza ve Sindirim Sorunlarını Önlemenize Yardımcı Olacak Hızlı İpuçları

Sindirim sisteminizi etkilediği kadar kalori üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur (geç yemek yemenin aşırı atıştırma nedeniyle kilo alımı ile ilişkili olmasına rağmen).

Bununla birlikte, daha iyi uyumanıza ve sindirim sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz 3 ipucu:

1. Akşam yemeğinizi uyumadan en az iki saat önce yiyin. Bu, vücudunuza onu sindirmek için yeterli zaman verecek ve yemek yedikten sonra uzanmaktan kaynaklanan sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

2. Atıştırmalık istiyorsanız, kraker veya tam tahıllı gevrek gibi hafif bir şeyler yiyin. Vücudunuz tarafından kolayca sindirilebilirler ve sağlıklı karbonhidrat ve protein kaynaklarıdır.

3. Yemekten önce ağır yiyeceklerden uzak durun. Buna pizza, hamburger gibi yiyecekler veya kızartılmış yiyecekler dahildir çünkü bunlar vücuda sindirimi çok zor olduğundan ve kalori açısından son derece yoğundur.

İyi uykular millet!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres