Yeni Anne Olmanın Psikolojisi: Beklemeniz Gereken Esaslar ve Hissedilenler

Yeni Anne Olmanın Psikolojisi

 0
Yeni Anne Olmanın Psikolojisi: Beklemeniz Gereken  Esaslar ve Hissedilenler

Anne olmak kesinlikle o kadar kolay değil. Anneliğiniz için gerçekten hazırlayabileceğiniz hiçbir şey yok. Her kadının farklı yeni anne mücadeleleri vardır ve her yolculuğu başka bir yolculuğa kıyaslayamayız. Bir kadının hamileliği sırasında, farklı ilk hamilelik deneyimleri ve ilk kez hamilelik soruları vardır. Anneliğe girerken, istediğiniz kadar ebeveynlik kitabı okuyabilir, birçok yeni doğan ipucu ve gerçekleri öğrenebilir, her yeni annenin neye ihtiyacı olduğunu bilir ve hatta kendi ilk kez anne kontrol listenizi oluşturmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bununla birlikte, kaç kitap okuduysanız ve size tavsiyelerde bulunan kaç deneyimli anne ile konuşmuş olursanız olun, özellikle ilk seferinizse anne olmanın ne olduğundan asla emin olamayacaksınız. İyi bir anne olmadığını düşündüğünüz zamanlar olabilir. Yeni anne olmanın psikolojisi, nasıl hissedeceğiniz ve ne bekleyeceğiniz değişebilir. Bununla birlikte, ilk kez anne olarak bilinmesi gereken bazı genel şeyler ve yeni doğmuş bebekleri ilk kez anne olacaklar için ipuçları da vardır. Önce yeni anne olmanın psikolojisiyle başlayalım.

Anneliğe geçiş

Anne olma ile ilgili bir gerçek, onun duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığını etkileyen faktörlerdir. Uzmanlara göre, ebeveynlerin bazı yaşam durumlarından, sosyal çevresinden ve gebe kalmanın bazı durumlarından veya sorunlarından etkilenebilir. Ek olarak, bir kadının anneliğe geçişi, kadının destek sisteminden, özellikle kocası ve ailesinden de etkilenebilir. Yeni bir anne için özellikle çok fazla değişimin ve fırsatın bir anneyi beklediği ve çoğu ruh sağlığı sorununun bu aşamada onu mutlu edebildiği perinatal dönemde çok fazla beklenti olabilir. Bununla birlikte, uzmanlar her zaman ilk kez anne olan tüm annelerin bir tür ruh sağlığı sorunu geliştirmediğini, ancak istikrarlı bir destek sistemine sahip olmanın bir kadının buna uyum sağlamasına ve uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini her zaman vurgulamaktadır.

Muhtemelen nasıl hissederdin ve ne beklemelisin

Sen aynı görünmüyorsun

Bu yeni bir anne olmakla ilgili beklemeniz gereken şeylerden biri. Pek çok kadın, doğum yaptıktan sonra hala hamile göründüklerini gördüklerinde şok oluyor. LaCoursiere, MD, PH, yeni annelere sürekli olarak, hamilelik giysilerini hastaneden eve giymeleri için getirmeleri gerektiğine dair bir tavsiye veriyor çünkü yine de hamile gibi görünecekler. Kadınların kilolarını ve vücutlarını geri almasının zaman aldığını da sözlerine ekledi. Vücudunuzu eleştirmeyin ve yaptığınız en harika şeyi düşünün: bebeğinizi başarıyla doğurdunuz! Yeni bir anne olarak pozitif kalmalı ve kendinize vücudunuzun sonsuza kadar böyle olmayacağını hatırlatmalısınız. Her seferinde bir adım atın, rahatlatıcı bir havanın tadını çıkarın ve vücudunuz üzerinde çalışırken yeni arkadaşlar edinin.

Bir döngüdesin

Yeni anne olmanın bir parçası da, herkesin sizi uyuyamayacağınız konusunda uyarmasıdır ve bu aslında doğrudur. Bazı yeni anneler bundan dolayı korkuyor ama her hafta yeni doğmuş bir bebekten beklenen budur. Bebeğiniz günlerini ve gecelerini yemek yiyerek geçirecek, ancak bu konuda iyimser olacak çünkü bebeğinizin büyümesi için ihtiyacı var! Öte yandan, gece uyumak üzereyken, aç bebeğinizin yüksek sesle ağlamasını duyabilirsiniz. Eğlenceli değil? Yeni doğan bebeğinizin büyüme aşamasında olduğunu unutmayın, bu nedenle ona da yardım etmelisiniz.

Yaralısın

Yeni bir anne olmaktan beklenecek şey, sizde yaygın olan bazı çok eğlenceli olmayan vücut değişiklikleri olmasıdır. Bu vücut değişiklikleri, özellikle sezaryen ameliyatı geçirdiyseniz şişlik, hemoroit veya dikişleri içerebilir. Bir daha asla normal hissetmeyeceğini düşünebilirsiniz, ama yapacaksınız. Uzmanlar, bu vücut değişikliklerinden bazılarında iyileşmenize yardımcı olmak için buz paketleri, ela pedleri ve bir şişenin olmasını tavsiye ediyor. En önemlisi, daha hızlı iyileşebilmeniz için ihtiyacınız olan doğru beslenmeyi almalısınız. Kendinizi sınırları zorlamaya çalışmayın ve bazı aile üyelerinizden veya eşinizden ev işlerinde veya evdeki diğer işlerde size yardımcı olmalarını isteyin.

Uykusuz kalacaksın

Uzman, yeni anne olmanın ilk haftalarında uykudan mahrum kalacağınızı söylüyor ve bu inkar edilemez. Aslında, en sevdiğiniz programı izlemek ve ertesi gün sabah 8: 00'de bir toplantı yapmak için bütün gece ayakta kaldığınızda hissettiğiniz yorgunluk değil. Bazı baş ağrıları, sinirlilik, depresyon ve kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Yine de, ne zaman yapabiliyorsanız uyuyun! Yeni bir anne ve koca , bir ekip olarak birlikte çalışmalıdır ve buna tek başına katlanmak zorunda değilsiniz. Yenidoğan bebeğinize bakmak için gece geç saatte sırayla dönebilirsiniz.

Hormonal oluyorsun

Bebeğinizin ihtiyaçları için alışveriş yaparken yaşadığınız hayal kırıklığı, doğumdan sonra sizin için saklananlarla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. Yeni anne olmanın psikolojisiyle ilgili gerçek, progesteron seviyenizin dramatik bir şekilde düşmesi ve çok düşük hormonal duruma gelmenizdir. Uzmanlar , bir kadındaki hormon akışı ile birlikte ortaya çıkan karamsarlıkla ilgili "bebek mavileri" terimini vurguladı. Eh, bu sorun kadınların neredeyse yüzde 80'inde oluyor, bu yüzden normal olduğunu düşünebilirsiniz.

Sen aslında bir çaylaksın

Daha önce de söylediğimiz gibi, anne olmak bir meydan okuma ve yeni anneler için stresli. Bebeğinizi beslemek, bebeğinize bakmak, ona banyo yaptırmak yeni anneler için gerçekten yorucu olabilir. Aklınıza "Emzirmeli miyim yoksa biberonla mı beslemeliyim?" Gibi birçok soru gelebilir. veya "Onu şimdiden yıkamalı mıyım?" ve endişelendiğin için devam edecek. Anne, küçük detayların seni strese sokmasına izin verme. Kendiniz kadar bebeğinizi beslemek gibi önemli olan şeylere odaklanın. Uzmanların söylediği gibi anne olmanın üç temeli vardır: bebeğinizi besleyin, kendinizi besleyin ve banyo yapın.

Emzirmek zor olabilir

Emzirmeye karar verdiyseniz, beklemeniz gereken birçok zorluk vardır. Bebeğiniz emzirmiyor, ağrılı emziriyor olabilir veya süt üretiminiz eksik olabilir. Pek çok annenin yaşadığı gibi düşündüğünüz kadar kolay değil. Uzmanlar ayrıca toplumun her zaman emzirmenin sezgisel olduğunu düşündüğünü ancak bundan daha fazlası ve çok daha zor olduğunu söyledi. Emzirme konusunda zorluk yaşıyorsanız, daha ciddi bir soruna yol açmaması için mümkün olan en kısa sürede yardım almalısınız. Bir emzirme danışmanından veya bebeğinizin doktorundan rehberlik isteyin.

İlişkinizi yeniden etkinleştirmek

Uzmanlar, yeni bir annenin bağlanma durumunun, arkadaşlarıyla, aileleriyle ve hatta bebeğiyle düşüncelerini, duygularını ve anılarını düzenleme biçiminde geldiğini söylüyor. Unutmayın, bebeğinizin hamileliği ve doğumunun yoğun ve rollercoaster yolculuğu ve kimliğinizin ve tüm hayatınızın yeniden düzenlendiği bir dönem olabileceğini unutmayın. Yeni anne olmanın ilk haftaları her zaman zor olacaktır. Nasıl hissedeceğiniz ve ne bekleyeceğiniz zaman zaman değişecek ama bitecek. Kendinize güvenmeyi öğrenin ve hayatta kaldığınız için gurur duyun!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow