Yürümek mi Yüzmek mi?

Yaz aylarının gelmesi ile beraber tekrardan kıyas yapılmaya geri dönen yürümek mi yüzmek mi sorusu yeniden gündeme geldi. İki tarafın da savunucusu çok sıkı iken bakalım nerelerde hangi faaliyet daha yararlı imiş. Detaylar haberin devamında.

Yürümek mi Yüzmek mi?

Hangisi daha çok verimli, hangisi daha çok kalori yakar ve hangisi daha faydalı gibi sorulara yıllardan beri şüphesiz ki aşinasınızdır. Her kafadan ayrı bir ses çıkmakta peki bunun doğrusu nedir, yapılan çalışmalarla birlikte gelin beraber değerlendirelim.

Öncelikle Yüzmek veya Yürümek Zararlı mı?

Sporun ya da daha doğrusu doğal aktivitelerin hiçbirinin bir zararı yoktur. Fakat tabi bazı istisnalar dışında. Kimileri fazla yürümenin inanılmaz olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, kimileri de fazla suda kalmanın vücutta oluşturacağı etkenleri söyleyerek bunları desteklemek ister fakat işin doğrusu biraz daha farklıdır.

Yüzmek de yürümek de çok faydalı 2 ayrı aktivitedir. Bunların zararlı olabilmesi için bazı olumsuz şartların bir arada olması lazımdır. Örneğin kirli bir suda yüzmek ve 3-4 saati aşan yüzme faaliyetinde bulunursanız işte o zaman faydadan çok zarar elde edebilirsiniz. E tabi bir de boğulma riski var. Fakat normal bir suda rutin bir yüzmenin hiçbir kimseye zararı yoktur aksine çok faydası vardır. Yürümede de hemen hemen benzer bir durum söz konusudur. Bacak kaslarınız ile ilgili büyük bir probleminiz yoksa ve güneşin altında uzun saatler yürümediğiniz müddetçe herhangi bir zararı yoktur. Bu yüzden faaliyetleri gerçekleştirmekten korkmamalı sadece doğru zamanı ve doğru miktarı belirlemek gerekmektedir.

Gelelim Faydalarına

Peki bu bahsedilen aktivitelerin faydaları nelerdir. Öncelikle Harvard'lı uzmanların araştıramalarının sonucuna göre yüzme neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırması ve metabolizma ile dolaşımı desteklemsi ile yürümeden daha faydalı hatta en faydalı aktivite konumunda olduğu saptanmıştır. Fakat yürümek ise ayak kas gruplarında daha fazla kasın çalışmasına, ve daha fazla kalori yakımını sağlayabilmektedir. Sadece bu bilgiler ışığında dahi (ki çok daha fazlası mevcut) genç yaştaki bireyler için yüzmenin, daha yetişkin bireyler için ise yürümenin daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Peki sizce yürüme mi yoksa yüzme mi daha faydalı?