ZAMAN YÖNETİMİ

Bu yazımızda zamanımızı etkili ve verimli kullanma ile ilgili bilgiler vereceğim. Böylece en değerli varlığımızı boşa harcamamış ve verimli bir şekilde kullanmış olacağız.

 0
ZAMAN YÖNETİMİ

Atalarımızın da dediği gibi. "Vakit nakittir." Elimizdeki en değerli ve en kısıtlı kaynaktır. 

Gün içinde yapacaklarımızı dikkatli bir şekilde planlamadığımız takdirde işlerimiz yarım kalabilir ve bir süre sonra hiç bitiremeyeceğimiz kadar birikebilir. Bu yüzden etkili bir zaman yönetimine ihtiyacımız var. Peki bunu nasıl yapacağız.

Plan Yapın

İşe gün içinde yapacaklarımızı planlayarak başlamalıyız. Neyi ne zaman hangi sırayla yapacağız v.b. Plan yapmak hayatımızı düzene koymamızı da kolaylaştırır. Böylece hiçbir işimizi aksatmamış oluruz.

Planınızı bir yere not edin. Böylece unutursanız dönüp bakabilir ve kontrol edebilirsiniz. 

İşleri Önemine Göre Sıralayın

Plan yaparken önemli ve acil olan işlerimizi ilk sıraya almalı ve öncelikle onları bitirmeliyiz. Daha sonra sıradan işlerimizi yapmak için muhakkak zaman bulunur. 

Yapılacakları Ertelemeyin

Plan yapmakla iş bitmiyor. Onu uygulamamız da gerekiyor. Atalarımızın dediği gibi bugünün işini yarına bırakmamalıyız. Ufak bahaneler uydurup yapmadığımız ve ertelediğimiz her iş birikir ve yapılması daha zor bir hale gelir. 

Kendinize Zaman Ayırın

Planınızı yaparken kendiniz için de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. İşlerimiz ne kadar yoğun olsa da dinlenmeye ihtiyacımız var. Bunu yapmazsak hem zihnen hem de bedenen yoruluruz ve işimizi yapmaya odaklanamayız. Bu da yapılan işin daha yorucu olmasına ve daha uzun sürmesine sebep olur. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow